Zahradní sprcha v zimě, když udeří mráz

Zahradní sprcha v zimě, když udeří mráz

Co se stane se zahradní sprchou v zimě?

Voda má po zamrznutí roztažnost 8,9%. Zahradní sprcha nezamrzá rovnoměrně, ale nejprve na vnějším povrchu. V místech, kde voda ještě není zamrzlá, stoupá tlak a může tak dojít k ohnutí či prasknutí silných trubek z nerezové oceli. To může být obzvlášť problém, pokud je konstrukce sprchy plně vodotěsná.

Kvalitní zahradní sprchy mají mísicí ventil s keramickou kartuší. V těchto kartuších se nacházejí dva ploché keramické disky, které se pohybují a otáčejí proti sobě. Pevná keramická plocha mísicí baterie má tři otvory. Jeden je napojen na přívod teplé vody, druhý na přívod studené vody a třetí vede ven do vodovodní baterie. I malé množství vody (např. kondenzovaná voda) může tento systém poškodit.

Jak zabránit zamrzání venkovní sprchy?

Pro některé sprchy existuje tzv. nezámrzný systém: u značky JEE-O se jmenuje „365-all weather frost free“, u nerezových sprch značky Ideal Eichenwald je to „Frostschutz-Gartnitur“ nebo jednoduše „HB“ (heizband = tepelný pásek). U značky AMA Luxury Shower se systém nazývá Anti Ice System. V zásadě se jedná o elektrické topení. Sprcha je připojena ke standardní síti 230V.
Varování: připojení k elektrické síti provádí pouze certifikovaný řemeslník / elektrikář. Elektrikář provede i vodotěsné připojení. 

Zahradní sprchy s nezámrzným systémem jsou dodávány kompletně smontované.

Jak fungují? Kolem míst kudy protéká voda, je umístěn tepelný pásek. Současně je izolován vnitřní prostor sprchy. Malý senzor aktivuje topení při poklesu teploty pod +3 °C a zabraňuje tak zamrznutí zahradní sprchy.

Velmi důležité: ochrana před mrazem není průtokový ohřívač! Nezámrzný systém ohřívá nerezovou sprchu, nikoliv vodu! Sprcha je ochráněna až do teploty -30°C. 

Jaká je spotřeba elektřiny zahradní sprchy s nezámrzným systémem?

V našich zeměpisných šířkách je přibližně 80 dní s teplotami pod bodem mrazu (může se lišit dle lokality a rok od roku), tzn. že vyhřívací kabel „pracuje“ cca 1800 hodin ročně. Sprcha s nezámrzným systémem spotřebuje cca 10-30 W/m. Hrubým odhadem musíte počítat s 400 - 800 Kč na energii.

Proč není nezámrzný systém ve všech venkovních sprchách?

Sprcha musí být dostatečně masivní na to, aby v ní mohl být instalován nezámrzný systém. Kromě toho nesmí být žádná vodovodní trubka umístěna mimo vyhřívanou oblast. Tzn. kartuše by měla být integrována do těla sprchy, zahradní sprchy s ruční sprchou se s nezámrzným systémem nevyrábějí a sprchy se širokou „dešťovou“ hlavicí také nejsou příliš vhodné.

Pokud máte venkovní sprchu s ochranou proti mrazu, nic nebrání sprchování v teplé vodě i v zimě – například při použití venkovní vířivky nebo sauny.

Je to nepopsatelný pocit, sprchovat se venku, když všude kolem je sníh!

Chcete-li ohodnotit tento článek, přihlaste se

Související příspěvek

Sdílejte obsah

Přidat komentář

Registrovat nový účet

Máte již svůj účet?
Místo toho se přihlásit nebo Obnovit heslo